Kryteria ustawowe – brane pod uwagę na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego
Zgodnie z art. 131 ust. 3 ustawy Prawo oświatowe kryteria ustawowe mają jednakową wartość.
Na potrzeby rekrutacji elektronicznej każdemu z tych kryteriów nadano wartość - 10 pkt.
1. Wielodzietność rodziny kandydata*
2. Niepełnosprawność kandydata
3. Niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata
4. Niepełnosprawność obojga rodziców kandydata
5. Niepełnosprawność rodzeństwa kandydata
6. Samotne wychowywanie kandydata w rodzinie**
7. Objęcie kandydata pieczą zastępczą
*Wielodzietność rodziny kandydata oznacza rodzinę, która wychowuje troje i więcej dzieci
(art. 4 pkt 42 ustawy Prawo oświatowe).
**Samotne wychowywanie dziecka oznacza wychowywanie dziecka przez pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba że osoba taka wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem (art. 4 pkt 43 ustawy Prawo oświatowe).
Dokumenty, które rodzice/prawni opiekunowie dołączają do wniosku: Dokumenty potwierdzające spełnianie kryteriów ustawowych (art. 150 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo oświatowe)
1. Oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata.
2. Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573).
3. Prawomocny wyroku sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem.
4. Dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2020 r. poz. 821.).
Dokumenty składa się w oryginale, notarialnie poświadczonej kopii albo w postaci urzędowo poświadczonego odpisu lub wyciągu z dokumentu lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez rodzica/prawnego opiekuna.
Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.
Kryteria samorządowe – brane pod uwagę na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego
1. Dziecko, którego oboje rodzice wykonują pracę na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej, prowadzą gospodarstwo rolne lub pozarolniczą działalność gospodarczą, uczą się w trybie dziennym — 2 pkt,
2. dziecko, którego jedno z rodziców wykonuje pracę na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej, prowadzi gospodarstwo rolne lub pozarolniczą działalność gospodarczą, uczy się w trybie dziennym — 1 pkt,
3. dziecko, którego rodzice, korzystali ze świadczeń pomocy społecznej w ostatnich 3 miesiącach poprzedzających dzień rozpoczęcia rekrutacji do przedszkola — 2 pkt,
4. dziecko, którego rodzeństwo kontynuuje edukację przedszkolną w danym przedszkolu bądź objęte jest opieką w żłobku — 3 pkt.
Dokumentami niezbędnymi do potwierdzenia kryteriów o których mowa w są odpowiednio:
1. Oświadczenie rodziców o zatrudnieniu, prowadzeniu działalności gospodarczej, prowadzeniu gospodarstwa rolnego lub pobieraniu nauki w systemie dziennym,
2. Oświadczenie rodziców o kontynuacji przez rodzeństwo dziecka edukacji przedszkolnej bądź o objęciu go opieką w żłobku.
3. Oświadczenie rodziców o korzystaniu ze świadczeń pomocy społecznej w ostatnich 3 miesiącach poprzedzających dzień rozpoczęcia rekrutacji do przedszkola.